Cylindrical Fuse Carrier 2P 10x38 1000V DC Fuse Holder
Product discontinued
Stock levels are available after logging in
SKU
1884
Cylindrical Fuse Carrier 2P 10x38 1000V DC Fuse Holder is available to buy in increments of 1
MECHNICAL DATA:
Technically, in a fuse-switch there is a mechanical connection between the disconnector and the fuse holder in which the fuses are placed.
It is used for disconnecting circuits in the de-energised state as well as for switching operating and short-circuit currents.
In the de-energised state, the removal of the fuse links of the fuse disconnector creates a visible isolation gap as in the case of the disconnector.
- Type: fuse disconnectors
- Rating voltage: 1000 V DC (permanent)
- Number of poles: 2P
- Number of 18mm modules: 2
- Rated current In: 20 A
- Insert type: 2x fusible gG ⌀10×38
- Current capable of fitting inserts: 1A,2A,3A,4A,5A,6A,8A,10A,12A,15A,20A,25A,32A
- Mounting: 35 mm rail (TH35/DIN)
- Mode of connection: cage threaded terminals
- Protection level: IP20
- Certifications: CE IEC EN
- Additional information: no fuse link included
Technically, in a fuse-switch there is a mechanical connection between the disconnector and the fuse holder in which the fuses are placed.
It is used for disconnecting circuits in the de-energised state as well as for switching operating and short-circuit currents.
In the de-energised state, the removal of the fuse links of the fuse disconnector creates a visible isolation gap as in the case of the disconnector.
| EAN | 4129431851633 |
|---|---|
| Manufacturer | Other |
| Weight | 0.116000 |
| Warranty | 2 |
| Voltage | DC |
| Width In Number Of Modular Spacings | 2.00 |
| IP Code | IP20 |
| Width | 3.70 cm |
| Height | 6.20 cm |
| Length/Depth | 7.90 cm |
Write Your Own Review
More from Other






