Noark 101492 PHS 4T Consumer unit 1x4 IP65
Product discontinued
Stock levels are available after logging in
SKU
2748
Noark 101492 PHS 4T Consumer unit 1x4 IP65 is available to buy in increments of 1
Specification:
- Manufacturer: NOARK
- Product colour: light grey
- RAL colour: 7035
- Commercial designation: 101492
- Type: surface-mounted waterproof switchboards
- Number of rows: 1
- TH35 (DIN) rail: 1x4
- PE/N terminals: yes
- Door type: transparent tinted
- Number of doors: 1
- Locking type: plastic lock
- Sealable: yes
- Dimensions: 128 (B) × 201 (A) × 120 (C) mm; 78 (E) × 111 (F) mm
- Material type: Acrylonitrile/styrene/acrylate (ASA) halogen-free
- Number of 18mm modules: 4
- Rated current In: 63 A
- Rated insulation voltage Ui: 690V AC / 1000V DC
- Protection class: II
- Degree of protection: IP65
- Impact resistance: IK08
- UV resistance: yes
- Operating temperature: -25°C ÷ +60°C
- Certifications: CE, RoHS
- Standards: EN 60670, EN 62208
- The installation enclosures are designed for general applications, including industrial applications with a high IP rating required.
- Their design is suitable for surface mounting.
- The switchgear consists of enclosure, door, TH-35 rails, N+PE terminals, front cover with cut-outs for apparatus, cover cap, mounting components.
- PHS surface-mounted installation enclosures
- Rated voltage 690 V AC, 1000 V DC
- Degree of protection IP65
- 4 to 36 modules
- 1 to 3 rows
- Transparent door
- Knob locking, patent lock possible
| EAN | 8592765014931 |
|---|---|
| Manufacturer | Noark Electric |
| Weight | 0.570000 |
| Warranty | 2 |
| Width In Number Of Modular Spacings | 4.00 |
| IP Code | IP65 |
| Width | 21.00 cm |
| Height | 14.00 cm |
| Length/Depth | 13.50 cm |
Write Your Own Review
More from Noark Electric







