End Clamp 35mm Solar Panel Black Frame End Bracket
1040 pcs
Stock levels are available after logging in
SKU
1778
End Clamp 35mm Solar Panel Black Frame End Bracket is available to buy in increments of 1
End clamp for mounting PV panels with a 35mm frame thickness - Black
Product features:
- 35mm aluminum end clamp for mounting photovoltaic panels.
- The surfaces that grip the panel frame are serrated, ensuring better module retention.
- It is made of aluminum, with a properly drilled hole for an M8 screw.
- To install the end clamp, an M8 Allen screw and an M8 sliding T-nut (not included) should be used.
- The clamp is used for securing the side PV panels.
- Color: Black
Technical specifications:
- Size: for mounting panels with a frame height of 35mm
- Length: 50mm
- Width: 27mm
- Thickness: 3.0mm
- Hole size: 8mm.
| EAN | 4127015596765 |
|---|---|
| Manufacturer | Onetric |
| Weight | 0.022000 |
| Warranty | 2 |
| PV Mounting System | Pitched Roof - Tiled roof, Pitched Roof - Corrugated sheet metal, Pitched Roof - Standing seam, Pitched Roof - Trapezoidal sheet metal, Flat Roof - Invasive, Flat Roof - Balast, Flat Roof - Heat Welded |
| Colour | Black |
| Width | 5.10 cm |
| Height | 3.80 cm |
| Length/Depth | 2.70 cm |
Write Your Own Review
More from Onetric







