Solar Panel Mounting Triangle 15 deg Vertical Not adjustable 160x155x44cm
Product discontinued
Stock levels are available after logging in
SKU
2602
Solar Panel Mounting Triangle 15 deg Vertical Not adjustable 160x155x44cm is available to buy in increments of 1
Triangle 15° PV mounting bracket for flat roof photovoltaic panels on ground or flat roof vertically.
Characteristics:
Technical data:
Characteristics:
- Triangle (eccentric) 15 degrees.
- For the installation of panels, photovoltaic modules on a flat roof or roof with a slight slope, as well as on a wall, façade.
- Structure made of aluminium angle bar 40x40x3.
- Structure ready to be screwed together with a set of stainless screws.
- Mounting holes are made in the angle bars.
Technical data:
- Height: 440mm
- Width: 40mm
- Length: 1550mm
- Counter-angle: 1600mm
- Angle of inclination: 30°
- Thickness: 3mm
- Mounting holes: M10
- Material: Aluminium grade 6060, T6
- Screws: M10x20 in A2 stainless steel
| EAN | 4133659786561 |
|---|---|
| Manufacturer | Onetric |
| Weight | 2.000000 |
| Warranty | 2 |
| PV Mounting System | Flat Roof - Invasive, Flat Roof - Balast, Flat Roof - Heat Welded |
| Colour | Silver |
| Width | 4.70 cm |
| Height | 4.70 cm |
| Length/Depth | 160.00 cm |
Write Your Own Review
More from Onetric







