Longi 585W Silver Frame Solar Panel 30mm LR5-72HGD-585M
Login to See Price
480 pcs
Stock levels are available after logging in
SKU
3833
Longi 585W Silver Frame Solar Panel 30mm LR5-72HGD-585M is available to buy in increments of 1
LONGi Hi-MO 7 LR5-72HGD-585M (585W)
Bifacial Dual Glass | Silver Frame | Advanced HPDC Technology
Key Features and Benefits
  • Robust Dual Glass Design: The 2.0mm+2.0mm semi-tempered dual glass construction offers enhanced protection against PID (Potential Induced Degradation) and harsh environmental conditions (ammonia, salt mist, sand).
Electrical Characteristics (STC)
  • Maximum Power ($P_{max}$): 585 W
  • Module Efficiency: 22.6%
  • Open Circuit Voltage ($V_{oc}$): 51.52 V
  • Voltage at Max Power ($V_{mp}$): 43.33 V
  • Short Circuit Current ($I_{sc}$): 14.30 A
  • Current at Max Power ($I_{mp}$): 13.51 A
  • Power Tolerance: 0 ~ 3%
Mechanical Parameters
  • Cell Orientation: 144 (6x24) Half-cut cells
  • Weight: 31.8 kg
  • Glass: Dual glass, 2.0 mm + 2.0 mm semi-tempered glass
  • Frame: Anodized aluminum alloy (Silver)
  • Junction Box: IP68, 3 bypass diodes
  • Output Cable: $4mm^2$, standard length +400, -200mm
Reliability & Loading
  • Max Static Loading: 5400 Pa (Front) / 2400 Pa (Rear)
  • Hailstone Test: 25mm hailstone at 23 m/s
Warranty
  • 12-Year Warranty for Materials and Processing.
Certifications
  • IEC 61215, IEC 61730, UL 61730
  • ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018
  • IEC 62941: Guideline for module design qualification and type approval
More Information
ManufacturerLONGi Solar
Weight31.800000
Power585.00 W
ColourSilver
BacksheetTransparent
Width113.40 cm
Height227.80 cm
Length/Depth3.00 cm
Warranty12
Write Your Own Review
You're reviewing:Longi 585W Silver Frame Solar Panel 30mm LR5-72HGD-585M