Growatt MAX 80KTL3 LV AFCI Inverter 80kW 3PH 7MPPT
Product discontinued
Stock levels are available after logging in
SKU
2335
Growatt MAX 80KTL3 LV AFCI Inverter 80kW 3PH 7MPPT is available to buy in increments of 1
Key specifications - Growatt max 80KTL LV:
High efficiency
- Rated output up to 80 kW
- Maximum efficiency of up to 99%
- 7 MPPT, for multiple roofs with different pitches
Intelligence
- DC and AC power supply, 24-hour monitoring
- Intelligent I-V string diagnosis and active problem detection
Safety and reliability
- Class II DC and AC overvoltage protection
- Optional Anti-PID and AFCI protection.
- IP65 protection degree
- Easy servicing
- Intelligent monitoring of 12 strings and rapid troubleshooting
- Expert local and remote service
- 5-year warranty
Input data (DC-DC)
- Maximum output of photovoltaic panels 120000W
- Maximum DC voltage 1100V
- Starting voltage 250V
- Voltage range 200V-1000V
- Nominal voltage 600V
- Voltage range at full load 500V-850V
- Maximum current per string 2x13A - 26A
- Number of MPPT/ number of strings per MPP 7/2
Output data (AC current-AC)
- Output power 80000W
- Maximum output power 888000VA
- Maximum current 112.7A
- AC rated voltage;operating range 230V/400V;320-478V
- AC frequency; operating range 50Hz/60Hz +/-5Hz
- Adjustable power factor offset 0.8 leading...0.8
- Power factorinductive THDI <3%.
- AC3W+N+PE connection
Efficiency
- Maximum efficiency 99%
- Weighted European efficiency 98.5%
- MPPT efficiency 99.9%
Protection
- Reverse polarity protection YES
- DC disconnector YES
- DC surge protection Class II
- Short-circuit protection YES
- Ground fault monitoring YES
- AC surge protection Class II
- Each string monitoring YES
- AFCI protection YES
- Anti-PID OPC protection
General data
- Dimensions (W/H/D) in mm 860/600/300
- Weight 86 KG
- Temperature operating range -25 ℃ ... +60 ℃
- Noise level (typical) ≤55 dB(A)
- Altitude without negative effect on operation 4000m
- Night-time power consumption <1.0 W
- Topology: Transformerless
- Cooling: Natural
- Degree of protection: IP65
- Relative humidity: 0~100%
General features
- LED/WIFI+APP display
- Interfaces: USB/R485/GPRS YES/OPC
- Warranty: 5 years / 10 years YES / OPC
| EAN | 4130699327044 |
|---|---|
| Manufacturer | Growatt |
| Weight | 86.000000 |
| Width | 60.00 cm |
| Height | 86.00 cm |
| Length/Depth | 30.00 cm |
| Number of Phase | 3-phase |
| Power kW | 80.00 kW |
| Number of MPPT | 7 |
| Start Voltage | 250.00 V |
| Max Input Current | 112.70 A |
| Max DC Voltage | 1,100.00 V |
| Warranty | 5 |
Write Your Own Review
More from Growatt







