End Clamp 30mm Solar Panel Silver Frame End Bracket
2184 pcs
Stock levels are available after logging in
SKU
1774
End Clamp 30mm Solar Panel Silver Frame End Bracket is available to buy in increments of 1
Product features:
- A 30 mm end bracket, aluminium for fixing photovoltaic panels.
- The pressure surfaces of the panel frame are serrated to guarantee a better hold on the module.
- It is made of aluminium, the hole drilled appropriately for an M8 screw.
- In order to install the end bracket, an M8 Allen screw and an M8 sliding key (not included) must be used.
- The bracket is used to mount the side of photovoltaic panels.
- Color: silver
Technical data:
- Size: for mounting panels with a frame height of 30mm
- Length: 50mm
- Dimension: 25mm
- Thickness: 3.0mm
- Hole size: 8mm.
| EAN | 4126989528383 |
|---|---|
| Manufacturer | Onetric |
| Weight | 0.020000 |
| Warranty | 2 |
| PV Mounting System | Pitched Roof - Tiled roof, Pitched Roof - Corrugated sheet metal, Pitched Roof - Standing seam, Pitched Roof - Trapezoidal sheet metal, Flat Roof - Invasive, Flat Roof - Balast, Flat Roof - Heat Welded |
| Colour | Silver |
| Width | 5.10 cm |
| Height | 3.30 cm |
| Length/Depth | 2.70 cm |
Write Your Own Review
More from Onetric







