Cylindrical Fuse gPV 10x38 10A 1000V DC
Product discontinued
Stock levels are available after logging in
SKU
2552
Cylindrical Fuse gPV 10x38 10A 1000V DC is available to buy in increments of 1
Fuse Insert, Tube, Fuse gPV 10x38 33ka 10A 1000v
The fuse is used to protect photovoltaic and low-voltage DC installations.
Specification:
The fuse is used to protect photovoltaic and low-voltage DC installations.
Specification:
- Photovoltaic characteristics - gPV,
- Dimensions: Ø10x38 [mm],
- Shape: cylindrical,
- Nominal insertion current - 10A,
- Maximum insertion voltage - 1000 V,
- Voltage type: DC,
- Certified CE
- The 10A fuse insert allows for the protection of one chain of panels.
| EAN | 4127851160106 |
|---|---|
| Manufacturer | Other |
| Weight | 0.010000 |
| Warranty | 2 |
| Voltage | DC |
| Width | 1.10 cm |
| Height | 1.10 cm |
| Length/Depth | 3.90 cm |
Write Your Own Review
More from Other






